Chilli a chutě v indické kuchyni
ČLÁNKY -> CHILLI A CHUŤ V INDICKÉ KUCHYNI
To, co je na indické kuchyni tak unikátní, je kombinace výrazného koření, kde dominuje pálivost. Jídlo někdy hraje všemi chutěmi v jednom čase. Tohle mají indický babičky moc dobře vymyšlený. V České kuchyni hrají roli čtyři chutě. Sladkost, slanost, kyselost, hořkost. To samo o sobě dává dost kombinací, se kterými budeme tvořit výslednou chuť. Těch kombinací bude možná asi tak dvě na čtvrtou, takže třeba 16. Jenomže indický babičky k těmto čtyřem začaly rozeznávat ještě další dvě. Pálivost a trpkost. To je dvě na šestou. To je třeba 64. Zjednodušeně se pak možná dá i tvrdit, že indický babičky mají 4x pestřejší chuťový repertoár, než my.
Nejvíce potěšení paradoxně přináší pálivost jídel. Pokud je horko, nic neochladí více, než kapsaicin (když nepočítám klimatizaci). Kapsaicin (kapsicin, capsaicin) je rostlinný alkaloid, který je zodpovědný za pálivou chuť papriky, jde o hlavní alkaloid paprik. Pro savce včetně člověka je dráždivý a vyvolává pocit pálení v každé tkáni, se kterou přijde do styku [www.wikipedia.cz]. Cévy se otevřou, člověk se vypotí a pak je ti v 45°C naprosto fajn. Kapsaicin navíc zlepšuje trávení, zrychluje metabolismus, brání v ucpávání tepen a žil a do mozku se začnou vyplavovat hormony a člověk má pocit štěstí …. možná proto, že to přežil. Rychle si na to zvykneš a rezistence během prvních dnů až týdnů podstatně vzroste. Jedno úskalí spočívá v tom, že se vzrůstajícím množství chilli během týdnů huba pálí furt stejně – to ale bohužel o prdeli někdy říct nedá.
Mysli na to, že při krájení chillipapriček a operování s kořením zůstává na prstech neviditelný zbytek, jenž se projeví, když si protřeš oko, poškrabeš pytel nebo kundu. Též nebuď hrrr při konzumaci. Jednou mně kapička šplouchla přímo do oka a já jsem se dif neposral.
———- fotogalerie ———-